top of page
Impreza plenerowa

Wydarzenia GOKiS Raciechowice

Witaj na stronie wydarzeń w Raciechowicach organizowanych przez GOKiS.

Poniżej znajdują się formularze rejestracyjne na poszczególne wydarzenia.
 

424889045_7544454882231431_5548399937808290704_n.jpg

"Abrakadabria"
Festiwal Sztuki Dziecka

424914760_7541515645858688_9122048036465235186_n.jpg

Abrakadabria

Od lutego wraz Anna Kucaba realizujemy Festiwal Sztuki Dziecka „ABRAKADABRIA”. Przedsięwzięcie ma formę  12 spotkań, podczas których uczestnicy poznają nowe media i techniki twórcze.

Podczas wyprawy do krainy sztuki czekają na nich nieoswojone obszary i zaskakujące metody, przy pomocy których będą próbowali wykreować DZIEŁO. Będą poszukać w krainie teatru eksperymentalnego, instalacji, grafiki, rzeźby wielkoformatowej, mozaiki LEGO a nawet tkaniny eksperymentalnej.

Projekt jest realizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Za nami już 7 spotkań: 

Magiczny świat w świetle UV, Animacje na epidiaskopie, Teatr cieni, Malowanie światłem, Abstrakcja w języku Lego, Katedra światła. Kosmos i Katedra światła. Witraże XL.

Relację z każdego z nich można znaleźć na naszym profilu FB

Dlaczego „Abrakadabria”? Kojarzy się z magicznym zaklęciem lub nonsensownym wyrazem.  Ale jego historia pokazuje, że w starożytności traktowane było dość poważnie. Pierwsza pisemna wzmianka na jego temat, wraz z instrukcjami dotyczącymi korzystania, znajduje się w księdze medycznej autorstwa Quintusa Sammonicusa, który był lekarzem cesarza Sewera w 208 n.e. Uważano, że dzięki niemu można się pozbyć różnych zdrowotnych dolegliwości.

„Abrakadabra” podkreśla więc sprawczą moc słowa a w naszym przypadku - działania. To, co mówimy i robimy wyraża nasze przekonania, myśli. Poprzez afirmację jesteśmy w stanie dokonać jakiejś zmiany. 12  liter w nazwie Festiwalu, 12 spotkań otwierających oczy i umysł na to co nowe. Po to by zadomowić się w sztuce na dobre, skutecznie i trwale. 

424988292_7544458795564373_8586121611342902672_n.jpg

Ferie Zimowe GOKiS

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą GOKiS w Raciechowicach.

Zapisane osoby prosimy o wpłatę na konto:

81 86020000 0000 0312 7830 0001

z dopiskiem : wycieczka do ... imię i nazwisko uczestnika

Wpłaty do 07.02.2024

TERRA INCOGNITA

W grudniu 2022 zakończyliśmy realizację  projektu edukacji kulturalnej "Terra incognita". Projekt był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

W ramach projektu zrealizowaliśmy:

1. Trzy warsztaty ilustracji , w których udział uczniowie z klas 6-8 ze szkoły podstawowej w Krzesławicach i Gruszowie. Uczestnicy pracowali z kartami DIXIT, tropili sens starożytnych myśli i próbowali swoich sił w budowaniu plastycznych metafor. Prace zostały wykonane w kilku technikach plastycznych: malarstwo akrylowe, kolaż, gwasz i papieroryt. Uczniowie wykonywali ilustracje do sentencji: "Kropla drąży skałę" (gutta cavat lapidem), "duch miejsca" (genius loci), "siła wyższa" ( vis major), "odważnym szczęście sprzyja" ( audaces fortuna iuvat), " żeglowanie jest rzeczą konieczną" (navigare necesse est, vivere non est necesse), "chwytaj dzień" ( carpe diem), "Broda rośnie, rozumu nie przybywa" ( barba crescit, caput nescit) i wielu innych. Okazało się, że łacina opowiada nam nie tylko o epoce starożytnej, ale też o tym jacy jesteśmy dzisiaj. Sens starożytnych myśli pasuje do różnych czasów i doświadczeń ludzi w różnym wieku. Warsztaty prowadziła Anna Kucaba. Prace powstałe podczas warsztatów wzięły również udział w konkursie na koncepcję mozaiki realizowanej w przestrzeniach GOKIS w Raciechowicach.

2. Trzy warsztaty animacji, w których udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych w Gruszowie i Czasławiu. Uczestnicy tworzyli ruchome sceny ilustrujące łacińskie sentencje, a następnie fotografowali je i tworzyli animacje poklatkowe. Powstały animacje w technice wycinanki i grafiki komputerowej do sentencji: "Kropla drąży kamień", "Co zrobisz drugiemu oczekuj od niego", "Tam mieszkają lwy", "Zgoda mieszkańców murem miasta", "Żeglować jest rzeczą konieczną ", "Chwytaj dzień". Uczestnicy pracowali na aplikacjach Capcut oraz Canva i Stop Motion.

3 . Konkurs na projekt mozaiki inspirowany sentencją łacińską.

W konkursie udział wzięli uczniowie szkół w Gruszowie, Krzesławicach i Czasławiu ( gmina Raciechowice). Na konkurs wpłynęło 50 prac ( autorzy indywidualni i prace grupowe). Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce:

Ola Piotrowicz, Julia Szczytko, Anna Spędzia, Anna Piotrowicz ze Szkoły podstawowej w Krzesławicach za pracę inspirowana sentencją: „Żeglowanie jest rzeczą konieczną”- navigare necesse est, vivere non est necesse

II. miejsce: Tymoteusz Magdziarz, Sonia Figura, Szymon Kania, Lena Szklarzewicz ze szkoły podstawowej w Gruszowie za pracę : „Prawdziwy przyjaciel jest rzadkim ptakiem”- verus amicus rara avis est 

III miejsce: Ola Majka, Patrycja Piotrowicz, Joanna Majka, Maria Smaga za pracę „Odważnym szczęście sprzyja”- audaces fortuna iuvat

Wyróżnienia:

  1. Barbara Kania , Szkoła Podstawowa w Gruszowie za pracę „Siła wyższa” – Vis major

  2. Julia Murzyn, Maria Natanek ze Szkoły Podstawowej w Gruszowie za pracę „ Hic sunt leones”- tam mieszkają lwy

  3. Wojciech Głąb, Adrian Zyguła, za pracę „ Kropla drąży skałę”- Gutta cavat lapidem

 

4.Warsztaty ceramicznej mozaiki wielkoformatowej

Do realizacji zostali zaproszeni uczniowie biorący udział w konkursie na projekt mozaiki, chętni uczestniczy warsztatów animacji i ilustracji. Stworzyliśmy pracę, której motywem było drzewo, które jest symbolem mającym głębokie znaczenie w wielu kulturach i religiach na świecie. Choć jego interpretacje różnią się w zależności od tradycji, istnieje pewien wspólny mianownik – symbolika połączenia, jedności i siły. Korzenie symbolizują nasze zakorzenienie w ziemi, w rodzinie i tradycji. Reprezentują nasze pochodzenie, które stanowią fundament naszej tożsamości.  Pień jest symbolem wzrostu osobistego i rozwoju, reprezentuje naszą drogę życiową i doświadczenia, które kształtują nas jako jednostki. Gałęzie- to cele i marzenia, a także nasze osiągnięcia. Zdecydowaliśmy, że taki symbol najpełniej będzie odnosił się do misji nowopowstałego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Raciechowicach. Warsztaty prowadziła Anna Kucaba.

5.Warsztaty mozaiki miniaturowej ze skorupek jajek.

Z wyzwaniem zmierzyli się seniorzy. Skorupki barwiliśmy różnymi technikami. A sam proces wykonania był prawdziwie autorskim laboratorium. Eksperymentowaliśmy też z technikami marblingu. Powstało kilkanaście zaskakująco współczesnych w wyrazie miniatur. Warsztaty prowadziła Anna Kucaba.

 

6. Warsztaty z LEGO mozaiką

Odbyły się w sali zabaw edukacyjnych "Ale Klocki" w Myślenicach. Uczestnicy próbowali swoich sił w tworzeniu pikselowych obrazów- reprodukcji znanych dzieł sztuki.  W warsztatach wykorzystywaliśmy reprodukcję dzieł Hokusai Katsushika „Wielka fala w Kanagawie” oraz Vincenta van Gogha „Gwiaździstą noc”. Uczestnicy pracowali w modułowych zespołach.  W ramach warsztatów opowiadaliśmy o wybranych dziełach i technice pracy jaką jest mozaika ,a także o możliwościach tworzenia personalizowanych obrazów i instrukcji w aplikacji Lego mosaic. Warsztaty prowadził Maksymilian Szostak („Ale Klocki”).

7. Wykład historyczny "Konteksty historyczne znanych sentencji łacińskich".

Wykład odbył się 16.10. 2023 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Raciechowicach. Był adresowany do seniorów, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciechowicach. Dr Andrzej Małysa w przygotowanej prelekcji wprowadził uczestników w konteksty świata starożytnego. Przypomniał o zasięgu łaciny jako języka urzędowego cesarstwa, omówił dziedziny, w których język ten do dziś funkcjonuje oraz przedstawił konteksty historyczne znanych sentencji, ich znaczenie i późniejsze nawiązania. Wykład- również transmitowany on-line- przygotował historyk  dr Andrzej Małysa.

8.Spacer tematyczny z przewodnikiem  po Krakowie pt: "Kraków w sentencjach łacińskich".

W wydarzeniu udział wzięła grupa seniorów - uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciechowicach. Pani przewodnik po Krakowie zabrała uczestników w podróż w czasie. Ukazała Kraków średniowiecza, który wówczas był najważniejszym centrum kultury łacińskiej w Polsce, dlatego to właśnie tutaj najlepiej szukać odpowiedzi na pytanie, co mówią nam o dawnych wiekach łacińskie inskrypcje wykute w kamieniu. Spacerując IX wieczną ulicą Kanoniczą uczestnicy odkrywali tajemnicze łacińskie sformułowania, umieszczane zwykle w portalach lub nad oknami kamienic. Opowieść o znaczeniu sentencji dopełniały historie osób, które w danym miejscu mieszkały oraz zmieniających się funkcjach danych obiektów architektonicznych. Tuż u stóp Wawelu przy ulicy Podzamcze mieści się wzniesiony w XIV wieku dom, który swoją dzisiejszą nazwę zawdzięcza znakomitemu lokatorowi – Janowi Długoszowi. „Nil est in homine bona mente melius”, czyli „Nic nie ma w człowieku lepszego ponad rozum”. Trasa zawiodła uczestników również na wzgórze wawelskie, szczególnie bogate w łacińskie mądrości, dedykacje i konteksty. To tam znajduje się słynne hasło: „Cracovia urbs celeberrima”- hasło motto królewskiego miasta. Tajemnice Krakowa przybliżała uczestnikom  rzewodniczka Małgorzata Kasprowicz.

9. Wystawa podsumowująca projekt

Odbyła się 15. 12.2022 roku. Pokazaliśmy na niej wytwory uczestników: ilustracje, animacje, mozaiki miniaturowe i wielkoformatowe dzieło zbiorowe w technice mozaiki ceramicznej.  Na wydrukach znalazły się także fotorelacje z innych wydarzeń.  Wydarzenie pokazało jak inspirującym tematem okazały się sentencje łacińskie i z jak różnych perspektyw można spojrzeć na dziedzictwo antyku i źródła naszej, europejskiej cywilizacji. Okazało się, że łacina opowiada nam nie tylko o epoce starożytnej, ale też o tym jacy jesteśmy dzisiaj. Patrząc na prace- w różnych technikach i skalach- widać wyraźnie, że sens starożytnych myśli pasuje do doświadczeń ludzi w różnym wieku.

Terra Incognita

Serdecznie zapraszamy na warsztaty artystyczno-edukacyjne inspirowane sentencjami łacińskimi!
W programie :
-  warsztaty ilustracji i animacji poklatkowej,
- tworzenie mozaiki: wielkoformatowej,  miniaturowej i LEGO
- spacer tematyczny : Kraków w sentencjach łacińskich
-wykład historyczny i wystawa prac.

Serdecznie zapraszamy!

Program jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.
Abstract Collage Face Aesthetic Phone Background.jpg

Oficjalne otwarcie Pracowni Orange w Raciechwicach

Program uroczystości:
11:30 msza św. dziękczynna w kościele
pw. św. Jakuba Apostoła w Raciechowicach
12:45 przejście korowodu wieńców dożynkowych na parking przy obelisku w Raciechowicach
13:00 oficjalne rozpoczęcie uroczystości
13:30 część artystyczna i plenerowy festiwal kultur południowej Małopolski:
-występy artystyczne
-stoiska wystawiennicze: Kół Gospodyń Wiejskich, rękodzielników, pszczelarzy
-warsztaty rękodzielnicze, prezentacja prac twórców ludowych oraz tradycyjnych wytworów
rolniczych i kulinarnych
-degustacja potraw
-wystawa prac młodych artystów z Gminy Raciechowice
-atrakcje dla dzieci
16:00 rozstrzygnięcie konkursów: kulinarnego na „Najlepsze ciasto owocowe”, etnograficznego
na „Najpiękniejsze stoisko” oraz dożynkowego na „Najpiękniejszy wieniec”
16:30 zabawa taneczna przy dźwiękach DJ Laufi